נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

פזילה – ממה היא נגרמת ומה אפשר לעשות

ילד עם פזילה

כולנו מכירים את התופעה הזו – זוג עיניים שלא מביטות לאותה הנקודה. מדובר בלקות ראייה כמו גם לקות פיזית אשר משפיעה על תחושת הערך העצמי של הסובלים ממנה ולעיתים גם גורמת לעלבון ואפליה. עם זאת, כמו לא מעט בעיות אחרות, מדובר בלקות שניתן לטפל בה ובמקרים רבים גם לתקן אותה לחלוטין. אז מה זה בדיוק פזילה, למה זה קורה ואיך אפשר לתקן את זה? על כך בכתבה הבאה.

 

פזילה – מה זה אומר בעצם?

העין שלנו היא אחד האיברים המורכבים והמיוחדים בגוף. באמצעות חור קטן במרכז גלגל העין אנחנו מסוגלים לראות את העולם כולו. אך זה לא הדבר היחיד שנדרש עבור ראיה טובה. אחד המאפיינים המיוחדים של העיניים האנושיות הוא התיאום המושלם בין שתי העיניים. תיאום אשר, יחד עם מיקומם הקרוב של העיניים, מאפשר לנו לראות עצמים באופן תלת ממדי ולהבחין בין עצמים קרובים לעצמים רחוקים. במצב של פזילה, העיניים לא מצליחות להתמקד על נקודה זהה ועל כן הראייה התלת ממדית נפגעת. כמו כן, לפעמים הדבר גורם גם למצב של ראיה כפולה. לא מעט אנשים סובלים ממקרים של פזילה קלה אשר לא מתגלה עד לאחר שהם נגישים לבדיקות מיוחדות כמו בדיקות לרשיון נהיגה אצל כרמית אופטיקה.

 

אז איך נגרמת פזילה?

ברוב המקרים, מדובר במצב הנובע ממרכיב גנטי אשר מגדיל את הנטייה לסבול מפזילה. אצל תינוקות קיימת פזילה באופן טבעי כיוון שהעיניים עדיין מפתחות את היכולת להביט על אותה נקודה במקביל. עם זאת, אם לאחר שישה חודשים תינוק עדיין סובל מפזילה, סביר שמדובר בנטייה גנטית אשר עשויה להחמיר לאורך השנים וכן עלולה לגרום לבעיות נוספות כמו עין עצלה.

 

איך מאבחנים פזילה?

הדרך הטובה ביותר לאבחן פזילה היא בבדיקה אצל רופא עיניים או אופטומטריסט. בבדיקה נעשה בדרך כלל שימוש בכיסוי מיוחד בו מכסים כל אחת מהעיניים בנפרד וכן במנסרות (פריזמות) אשר שולחת קרני אור אל עבר העיניים באופן המאפשר מדידה של הבדלי המיקוד בין עין אחת לשנייה. ישנם סוגים שונים של פזילות לפי כיוון הפזילה של העין וכן על פי התנהגות הפזילה – פזילה סטאטית ופזילה משתנה.

 

מהן דרכי הטיפול בפזילה?

ישנם מספר דרכי טיפול העשויות להקל ואף לפתור את בעיית הפזילה. ראשית, שימוש במשקפיים מקל על הבדלי הראיה בין העיניים ומאפשר למוח לקלוט תמונה תקינה יותר. הדבר טוב בעיקר לטיפול בחוויית הפזילה אך פחות אפקטיבי עבור טיפול בסטייה של אישון העין. אפשרויות טיפול נוספות הן תרגילים מיוחדים לעיניים וכן שימוש ברטיות שונות על מנת לאמן את העיניים ולחזק את השרירים של גלגל העין. בנוסף, ניתן לטפל בפזילה גם באמצעות ניתוח לקיצור או הארכה של אחד משרירי גלגל העין כך שיוביל ליישור המיקוד של העין הפוזלת.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות