נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהי סתימה בשן ומהם דרכי הטיפול?

יַחַס

כאשר יש חור בשן, יכולה להיות תחושת כאב או לחץ באזור השיניים המושפעות. החור עשוי לגרום לכאב בעת אכילה או שתייה, ואף לגרום לעוד תופעות שליליות בהמשך. חשוב לפנות לרופא שיניים כמה שיותר מהר כדי לטפל בבעיה ולהקל על התחושות הלא נעימות שעשויות להחמיר כל עוד היא לא מטופלת. אנחנו נסביר לכם היום מהי סתימה בשן ומהם דרכי הטיפול!

 

מהי סתימה?

סתימה – שחזור שן – היא בין טיפולי השיניים הנפוצים ביותר בייחוד אצל בני נוער וילדים. סתימה עושים במצב של חור בשן. חור שנוצר בגלל חיידקים אשר מייצרים חומצות שמפגינות בשחיקת האמייל, השכבה החיצונית והקשה של השן. כאשר האמייל נפגע, נוצר חור בשיניים מה שיכול להוביל לכאבים רבים.

עם הזמן היא עשויה ולהשפיע על השכבות הפנימיות של השן, מה שעשוי לגרום לכאב, רגישות ואף לדלקת. תחושות לא נעימות שאפשר להימנע מהם בעזרת הרגלים טובים.

 

לנקות את השיניים כמו שצריך

לנקות את השיניים כמו שצריך הוא הכרחי אם אתם רוצים להימנע מחורים בשיניים. לצחצח שיניים בצורה יסודית וגם כן, להעביר חוט דנטלי. חוט דנטלי מסייע בהסרת הפלאק בשיניים אשר עשוי רובו חיידקים. פלאק שאינו נגיש במברשת השיניים. השימוש בחוט דנטלי עוזר למנוע דלקות חניכיים, רעלות חניכיים ומחלות חניכיים אחרות. בנוסף, הוא עוזר לשמור על השיניים נקיות ובריאות.

 

תזונה בריאה

תזונה בריאה הכרחית אם אתם רוצים להימנע מסתימה בשן. תפחיתו את הצריכה שלכם במאכלים ומשקאות מתוקים ותעדיפו מזון בריא ומאוזן. סוכר משמש כמזון לחיידקים בפה שיוצרים חומצה. החומצה הזו יכולה לפגוע במעטפת השיניים וכך יכול להתפתח חור בשיניים – מה שאנחנו לא רוצים.

 

ביקור אצל רופא שיניים

חשוב שתבקרו אצל רופא השיניים שלכם לעיתים קרובות יחסית – זאת כדי שהוא יבדוק את הפה ואת השיניים שלכם. כך תוכלו להיות רגועים. מה שטוב כאשר עושים בדיקות שגרתיות הוא שבמקרה והרופא שם לב שיש לכם התחלה של חור בשן, הוא יוכל להגיד לכם להיות זהירים או אפילו לטפל לכם בחור בצורה מהירה כך שזה לא יחמיר.

 

איך מטפלים?

כאשר החור עדיין נמצא בשלבים ההתחלתיים שלו, ניתן לטפל על ידי סתימה פשוטה. סתימת אמלגם או סתימה לבנה, הכל יהיה תלוי במיקום השן ובמה תהיה ההעדפה שלכם ורופא השיניים. אם החור נמצא בשלב מתקדם יותר, יהיה צורך בסתימה עמוקה עם הגנה על שכבת המוך. במצבים קשים יותר בהם נוצרה דלקת, יהיה צורך בטיפול שורש. ככל שהדלקת מתפשטת כך הסיכוי לעשות עקירת שן גדלה.

 

לסיכום

חור בשן הוא עניין מתסכל. מתסכל מפני שהוא גורם לכאבים רבים ולא נעימים. בנוסף, הוא יכול להתפתח ולגרום לאט לאט לדלקת. אפשר להימנע מכל הבעיות הללו בעזרת הרגלים טובים כגון ניקוי יסודי של השיניים, הפחתת סוכר והתמדה על ביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים. אם בכל זאת נוצר לכם חור בשן, תוכלו לטפל בעזרת סתימה פשוטה, סתימה עמוקה או אפילט עקירת שן – הכל יהיה תלוי בחומרת המצב.

תשמרו על השיניים שלכם – ואם אתם חושדים בכך שיש לכם חור בשן, תלכו לרופא שיניים שלכם!

יַחַס

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
חרדה דנטלית
איך להתגבר על חרדה דנטלית?

חרדה דנטלית היא בעיה שכיחה המשפיעה על אנשים רבים, והיא מובילה אותם להימנע מטיפולי שיניים הכרחיים. עם זאת, בעזרת