נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהי כפיית גט והאם אפשרי לעשות זאת

לְהִתְגַרֵשׁ

על פי החוק במדינת ישראל, בית הדין הרבני הוא בעל סמכות בלעדית במקרים של נישואין וגירושין. לפי דיני היהדות וחוקיה המיושמים בבתי הדין הרבניים, הבעל חייב לתת את הגט לאשתו מרצונו, כאשר ללא רצון זה האישה אינה מגורשת. האם ניתן, בכל זאת, לאכוף את הגט על הבעל במקרים בהם אינו מעוניין בכך? בואו נבחן זאת.

 

ההליך המשפטי במקרה של סרבנות גט

במקרים בהם הבעל אינו מעוניין לתת לאשתו גט מרצונו החופשי, הדבר עובר לידי טיפול של בית הדין הרבני. בפני בית הדין הרבני עומדות מספר עילות, אשר בגינן בכוחו להחיל על הבעל הליך של כפיית גט. הליך זה מלווה במספר צעדים, לעיתים בנפרד ולפעמים כולם יחד, על מנת לכפות על הבעל לרצות לתת גט.

 

עילות לנקיטת צעדים משפטיים

ישנן מספר עילות בגינן בית הדין מבצע הליך של כפייה. בין העילות ניתן למצוא: מקרים בהם הבעל בגד או בוגד באשתו, מקרים של אלימות פיזית או נפשית מצד הבעל, מקרים של חוסר יכולת לפרנס ולכלכל את משק הבית, או מקרים בהם אין באפשרותו של הבעל, בשל מחלה חשוכת מרפא, להעמיד צאצאים לאשתו. בהינתן אחד ממקרים אלו, בעטיים רוצה האישה להתגרש והבעל אינו מעוניין לגרש, באמצעות בית הדין לכפות על הבעל לתת גט.

התעללות פיזית

הסנקציות המשפטיות האפשריות

הרשימה אמנם אינה רשימה סגורה, אך בית הדין נוקט בדרך כלל רשימה של צעדים משפטיים על מנת לכפות על הבעל לגרש את אשתו. הצעדים המוכרים הננקטים הם: שלילת רישיון הנהיגה, הקפאת חשבונות בנק, חרמות ואיסורים קהילתיים לבוא עם הבעל בקשרי מסחר. במקרים מסוימים ועל מנת למנוע מצד של עגינות, בית הדין אף יגיש בקשה לצו איסור יציאה מהארץ. מטרתו של צו זה היא גם למנוע מצב של עגינות, כאמור, וגם למנוע בריחה של הבעל מהארץ בשביל להימלט מהסנקציות המוטלות עליו במקום מגוריו.

 

הדיון ההלכתי בכפיית גט

נושא זה של כפיית הבעל ליתן גט, הוא נושא מורכב ורגיש. מצד אחד, החוק הישראלי כפוף לחוק התורני ואין באפשרות בית המשפט לכפות על הבעל ליתן גט, אך מצד שני, ארגוני נשים וגופים נוספים, פועלים לשינוי החקיקה ולפעמים גם להגברת הסנקציות נגד סרבני גט. בית הדין ער לכך, ועושה מה שביכולתו תוך שמירה על הדין התורני.

 

לסיכום

סרבנות גט היא תופעה קשה המעוררת סוגיה סבוכה שנעה בין הצורך להגן על זכויותיה של האישה לבין שמירה על העקרונות הדתיים והמורשת היהודית. הליך של כפיית הבעל לגרש את אשתו, מתבצע תוך שמירה על מטרת העל והיא מתן הגט בצורה כשרה. החיכוך בין הדין התורני לבין זכויות הנשים מוכר בפני בתי הדין, וגם הם פועלים במטרה לאזן בין הצדדים.

גירושין בכפייה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
רשלנות רפואית
איך מוכיחים רשלנות רפואית?

הוכחת רשלנות רפואית בבית משפט היא תהליך מורכב הדורש הבנה מעמיקה של דיני הנזיקין, תחום הרפואה הרלוונטי ופרטי המקרה

חוק ניירות ערך
חוק ניירות ערך

עולם ניירות הערך הוא עולם ענק בעל זרועות רבות ואפשרויות בלתי נגמרות. כדי להסדיר את העולם הזה ולהכניס אותו